Δευτέρα, 7 Ιουνίου 2010

Neo-Ottoman democracy in action: Hakan Karadağ, the (murdered Armenian Jurnalist's) Dink family lawyer found hung in his appartment


June 05, 2010

Dink family lawyer Hakan Karadağ found dead in his apartment

A lawyer for the co-plaintiff in the trial over Turkish-Armenian journalist Hrant Dink's murder was found dead in his İstanbul apartment in an apparent suicide yesterday. No official report on the cause of death of Hakan Karadağ has yet been released.

Karadağ's body was taken from his house in Cihangir to the Council of Forensic Medicine (ATK) for an autopsy. Ogün Samast, an ultranationalist teenager and prime suspect in the Dink murder trial, had threatened Karadağ in the courtroom during one of the hearings. According to initial reports, Karadağ's girlfriend, with whom he shared the apartment, discovered the body when she walked into the apartment. Reports said she found Karadağ's body hanging from the ceiling. Police sent the body to the ATK morgue after conducting an investigation of the scene.

Relatives of Karadağ traveled to the ATK in the afternoon, and told press they were in a state of disbelief over the alleged suicide. Uncle Habip Karadağ told reporters: "I just saw him yesterday; he did not have any suicidal issues. He said he had a case that he had to attend to and left saying, 'Hope to see you in the afternoon'." Karadağ was the lawyer of a co-plaintiff in the Dink assassination trial.

Samast had said to Karadağ in the courtroom, "You'd better visit the prison one day," his remark accompanied by a threatening hand gesture. Karadağ filed an official complaint with the judge to which Samast objected, saying he had no intention to threaten him and had only warned Karadağ not to insult him.

The first state official to make a statement on Karadağ's death was Deputy Prime Minister Bülent Arınç, who was notified of the news by journalists only minutes after Karadağ's body was found. "It is a most saddening incident. The case's relationship to Hrant Dink makes us all wonder. Sometimes such things occur when an important issue is on the agenda. Perhaps this was done ahead of the referendum with the intent of bringing such matters into the limelight or to increase concerns about terrorism. It should be viewed from all angles," he said.

Dink was fatally shot by Samast outside the Agos weekly in 2007, but the masterminds of the assassination have still not been found. Three years after his death, Dink's family and friends and rights organizations continue to voice anger that the mystery surrounding the the journalist's murder has yet to be unraveled.

Lawyers representing the co-plaintiffs in the Dink trial have long alleged that the murder was the doing of Ergenekon, a clandestine gang charged with plotting to overthrow the government. Dink family lawyers have also petitioned the 14th High Criminal Court to contact the prosecutors investigating Ergenekon to request a copy of documents that describe the organization's plots against religious minorities in Turkey. Such a document, called the Cage Operation Action Plan, was found last November during a police raid on the office of retired Maj. Levent Bektaş, a suspect in the Ergenekon investigation. This document speaks of Dink's killing as an "operation."

05 June 2010, Saturday
TODAY'S ZAMAN İSTANBULDink ailesinin avukatı ölü bulundu

http://emedya.cumhuriyet.com.tr/?hn=145784

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın müdahil avukatlarından Hakan Karadağ, Fatih'teki evinde ölü bulundu.
İstanbul- Şehremini semtindeki evinde asılı bulunan Hakan Karadağ'ın cesedi, gerekli incelemelerin ardından Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.
Karadağ'ın cesedi, daha sonra da otopsi işlemi için Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi.
Samast tehdit etmişti
Davanın müdahil avukatlarından Hakan Karadağ'ın ismi, bir duruşma sırasında yaşanan tehdit tartışmasıyla gündeme gelmişti. Avukat Karadağ, Dink'in katil zanlısı tutuklu Ogün Samast'ın kendisini tehdit ettiğini, elindeki kağıda bir şeyler yazarak cebine koyduğunu söylemiş, mahkeme başkanının Samast'tan aldığı kağıdın üzerinde Hakan Karadağ'ın isminin yazdığı tespit edilmişti.

"Kendisinden hiç beklemiyorduk, bu şok edici bir olay"
Öldürülen gazeteci Hrant Dink'in ailesinin avukatlarından olan ve Fatih'teki evinde ölü bulunan Hakan Karadağ'ın amcası Habip Karadağ, ''şok edici bir olay yaşadıklarını'' bildirdi.
Karadağ'ın cesedinin kaldırıldığı Adli Tıp Kurumu önünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Habip Karadağ, olayı, yeğeninin cep telefonundan numarasını alarak kendisini arayan polislerden öğrendiğini anlattı.
Yeğeniyle yerine göre amca-yeğen, yerine göre de arkadaş ilişkileri olduğunu söyleyen Karadağ, ''Kendisi bizim ailenin incisiydi. Mantıklı ve güçlü bir düşünceye sahipti. Fevkalade biriydi. Hayat dolu, işini seven, hukuku ideoloji gibi gören bir yapıdaydı. Kendisinden hiç beklemiyorduk, kimse beklemiyordu. Bu şok edici bir olay. Konuşacak bir şey bulamıyorum'' dedi.
Bir gazetecinin, ''Hakan Karadağ'ın kız arkadaşıyla tartıştıktan sonra arkadaşına bir telefon mesajı gönderdiği, kendisini merak eden kız arkadaşının eve gittiğinde cesedini bulduğu'' yönünde iddialar olduğunu hatırlattığı Karadağ, ''Böyle bir iddia olabilir. Türkiye'de her şeyle ilgili iddialar var. Yapılıyor. Ben böyle bir şey olduğunu sanmıyorum. Hakan, böyle şeyleri pek önemsemezdi. Hakan, çok ciddi bir insandı'' diye konuştu.
''Hakan Karadağ'ın, Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın duruşması sırasında Ogün Samast'tan tehdit aldığını'' söylediği anımsatılan Karadağ, yeğeninin bundan bahsetmediğini, bir araya geldiklerinde işten değil, aileden ve Adana'dan bahsettiklerini bildirdi.
Habip Karadağ, ''Psikolojisinin bozuk olduğunu hiç hissetmedim. Güçlü bir yapısı vardı. Onu ilk defa üniversiteye arabamla ben getirmiştim, şimdi de götürmek yükünü aldık'' dedi.
Hakan Karadağ'ın meslektaşı Halil İbrahim Erdoğan da ''Hakan Karadağ'ın akıl almaz derecede mücadeleci bir insan olduğunu, bunu meslek ve yaşam çizgisinde de sürdürdüğünü'' dile getirerek, ''Böyle bir şey yaptıysa bile bu da onun mücadelesinin bir parçasıdır'' diye konuştu.
Olayı şüpheli bulup bulmadığı sorulan Erdoğan, ''Bir hukukçu olarak gözle bir şey görmeden olayı şüpheli bulmam mümkün değil. Her şey olabilir. Şu anda şüphe duyduğumuz bir şey yok. Muayene tutanağındaki verilerde de şüpheli bir hal arz etmiyor. Bilahare, olay yeri incelemelerine gideceğiz. Şüpheli bir durum olması halinde üzerine gideriz'' ifadelerini kullandı.
Avukat Murat Ak da ''Hakan, mücadeleci bir insandı Mutlaka bir düşüncesi vardır. Ancak nedir, ne değildir bilmiyoruz. Yaşamı tabii ki severdi. Mücadeleci bir insanın yaşamı sevmemesi mümkün değil. Şimdi bir şey söylemek için erken'' dedi.
4 Haziran 2010

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου